A lovaglás

Fontos: Ha a ló kicsit ideges, vagy bármi zavaró dolog (pl.: csikója van), fontos lovaglás előtt bejáratni a lovat, futószár, vagy profi segítségével.
A lovaglás lépéseit semmikép nem szabad elhamarkodni! Ha az ember kisebb korban kezdi, jó ha először megismeri a lovakat és látja, ahogy a tapasztaltabbak lovagolnak.

 

Mi például már kb. 3 éves korunk óta lovagolunk és semmit sem kapkodtunk el.

 

Mindenek előtt jó, ha a lovaglást elkezdeni akaró gyermek megismeri a lovat. Simogatja, a közelében van. Ez főleg akkor jó ha kicsi korban kezdi a lovaglást

Eztán lassan el lehet kezdeni lépésben, úgy menni egy szelídebb, kisebb lovon (ajánlott: idősebb pónin, de vannak fiatalabb, kezes lovak is), hogy egy lovaglásban koridősebb vezeti a lovat. Ezt kb. fél-1 évig, (minél több, annál jobb) lehet csinálni. De természetesen olyanok is vannak, akik azonnal ráéreznek az egyensúlyra. Velük kevesebbet kell vezetgetni a lovat. Majd lassan megkezdhetjük a futószárazást voltizs hevederen (még mindig hasonló a lovon). Ilyenkor már fontos oktatónál lovagoltatni/oktatót kihívni. De ha erre semmiképp nincs lehetőség akkor is fontos, hogy a lovon ülőt figyelmeztessük a következőkre:

 

-Szorítsd a térdeddel, vádliddal a a lovat!
-Nyomd le a sarkadat!

-Ne dőlj előre!
-Előre nézz (ne a földet)!
-Húzd ki magad!
-A vállad, csípőd és a bokád egy vonalban legyen!

 
És a legfontosabb, amit minden lovasnak tudni kell:
Kettőtök közül (a ló és te), TE legyél a főnök. Ha a ló megpróbál a saját feje után menni, vagy "hülyéskedni", egy kisebb, vagy nagyobb, (ha van) pálcázás jár neki.
Az indítás, gyorsítás csizmázással, "csettegés" a nyelvünkkel történjen, ha ez nem megy, mehet a pálca (ha van). Fontos, hogy a ló ne csak a hangokra reagáljon. Tudni kell hang nélkül is kommunikálni a lóval. A lovaglás kezdése után kb. 1-2 évvel, ha látjuk hogy jól megy, akár elkezdhetjük nagyobb lovon. De mivel legfőbb az óvatosság, ezért nyugodt és idősebb ló legyen. Az oktató itt már azért fontos, hogy jól tanuljunk meg lovagolni, hiszen ha egyszer megszokjuk a rossz módot, már sokkal nehezebb lesz rendesen megtanulni. Ha meg van az egyensúly, a jó ülés, akkor nyeregben is elkezdhetünk futószárazni, majd a lovas kezébe adni a szárat.
 Figyelem! Néhány fontos dolog a szárral kapcsolatban!
-Ne a szárral tartsuk magunkat a nyeregbe, hanem a térdünkel, vádlinkal szorítsuk a lovat!
-Ne rángassuk a szárat!
-A kezünket lent egyhelyben tartsuk!
-A ló száját mindig éppen annyira tartsuk, hogy érezzük és, hogy a szár nem löttyenhet meg!
-Ökleinket tartsuk felállítva! 
 Ezt a kantáras lovaglást nagyon sok ideig kell gyakorolni, hogy biztosra menjen. Tehát miután ezt legalább 1-2 hónapig csináltuk, még mindig ugyanazon a lovon el lehet kezdeni egyedül lépésben, majd később ügetésben menni ide-oda a karámban. Itt is vannak olyanok, akik szinte azonnal és olyanok akik 1 év elteltével éreznek rá. Ha ez jól megy és a ló tényleg azt csinálja, amit a lovon ülő akar, akkor ki lehet próbálni lassan egyre több lovat, hogy megszokjuk, hogy minden lónak más-más a járásmódja, a szokásai, de még mindig oktatóval. Azért a frissen betanított, tudatlan lovakat mellőzzük. Aztán mikor már ezt is 2-3 évig csináltuk el lehet kezdeni az élénkebb lovakon lovagolni, akikhez már azért kell egy kis tudás. A szakmában jártas jelenléte, ilyenkor is nélkülözhetetlen.

FONTOS: A lovaglásban rengeteg szabályt kell követnünk és természetesen ezt mind nem tudtuk ide leírni!!

 

Ennyi tanács, szerintünk egyenlőre elég! Reméljük jól jönnek! ;)